Wednesday, February 18th, 2015...8:35 am

MIESZKANIE Z GARAŻEM W SALONIE

Jump to Comments

Studio OxL przeobraziło warsztat stolarski w piękne mieszkanie, idealne dla miłośników przestronnych i nowoczesnych pomieszczeń oraz dla pasjonatów sportowych samochodów. Ta firma architektoniczna zmieniła sposób użytkowania lokalu z pracowni w pomieszczenie mieszkalne, lecz to, co najbardziej zaskakuje w tym miejscu, to fakt, że pełni on również funkcję garażu.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_01

Na zdjęciu widać, że swoje miejsce w tym domu ma nawet sportowy samochód. Właściciel tego jasnego domu swój samochód może umieścić w cudownym, jasnym salonie. To właśnie architekci ze Studia OxL wpadli na pomysł, aby przestrzeń warsztatu stolarskiego przeobrazić w dużej powierzchni dom, który znajduje się w Arnhem, mieście we wschodniej Holandii.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_11

Warsztat stolarski o powierzchni 210 metrów kwadratowych został dostosowany przez Studio OxL w taki sposób, aby utworzyć trzy-pokojowe mieszkanie oraz przeszklony taras, który jest źródłem światła dziennego.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_01

Cały dom jest jasny i bardzo przestronny. Duże drzwi garażowe otwierają się bezpośrednio z salonu na ulicę, tworząc istotne w tym mieszkaniu miejsce parkingowe dla sportowego samochodu.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_31

Architekt Wouter Oostendorp, który pracował nad projektem tego domu, w jednym z wywiadów swój projekt skomentował w następujący sposób: „zdecydowaliśmy się umieścić elektryczny sportowy samochód wewnątrz salonu, zapewniając w ten sposób doskonałe miejsce parkingowe w zatłoczonej dzielnicy mody, w centrum miasta Arnhem”.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_61

„Ze względu na brak spalin, samochód może być częścią wnętrza domu tak samo jak obraz. Samochód można uruchomić wewnątrz pomieszczenia, ponieważ powietrze oraz wnętrze domu nie zostaną zanieczyszczone. Można po prostu odjechać i wciąż cieszyć się świeżym i czystym powietrzem”, wyjaśnił Wouter Oostendorp w przeprowadzonym wywiadzie.

Zabieg wprowadzenia przeszklonego tarasu wewnątrz mieszkania miał na celu zapewnienie głównego źródła światła dziennego dla tej posiadłości, która ze wszystkich stron otoczona jest XIX-wiecznymi budynkami przemysłowymi.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_41

„Naszym celem było zachowanie przemysłowego charakteru budynku oraz wprowadzenie do pomieszczenia przestrzeni z zewnątrz, która rozprzestrzeni światło dzienne oraz świeże powietrze na poddaszu”, komentuje ponownie architekt. „Taras pełni funkcję latarni, która wypełnia otaczającą przestrzeń światłem dziennym”.

Architekt w swoim planie umieścił również potrójne szyby, które pomagają utrzymać ciepło wytwarzane przez system ogrzewania podłogowego.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_11

Między przesuwanymi oknami architekci wprowadzili gumowe paski, aby zapewnić wodoszczelność pomieszczenia oraz wyeliminować możliwość występowania przeciągów w mieszkaniu. Zabieg wprowadzenia tych gumowych pasków ma również na celu utrzymanie stałej temperatury w budynku.

Garage-loft-by-Studio-OxL-_dezeen_468_51

Taras jest prawdopodobnie najważniejszym miejscem w tym domu, ponieważ w pewien sposób organizuje całą posiadłość. Patio jest umiejscowione w centrum domu, więc to właśnie z tego miejsca można przejść do pozostałych pomieszczeń, takich jak kuchnia, łazienka oraz sypialnia. Ciekawym miejscem jest również studio sztuki, które swoje miejsce znalazło z tyłu domu, za tarasem.

Przestrzeń, jasność, prostota, a zarazem nowoczesność – słowa te idealnie opisują przedstawione miejsce. Pomysł na umieszczenie samochodu wewnątrz mieszkania jest dość nietypowy, lecz zdecydowanie żaden z gości nie przejdzie obok takiego salonu obojętnie.

zdjęcia pochodzą ze strony www.dezeen.com